NOVINKY

Noční soutěž v Týčku

13.4.2019

Druhou doplňkovou soutěží při hře Plamen je Noční soutěž, kterou tentokrát hostil Týček a jeho přilehlé lesy. 

Kondici po dlouhé zimě měl prověřit běh v terénu a jak už sám název napovídá, při umělém osvětlení, které si vyvářeli svými čelovkami soutěžící sami. Letos jsme přivezli rekordní účast a to dva pětičlenné týmy a 3 čtyřčlenné. Protože nám počasí příliš nepřálo, byla trať zkrácena na délku něco málo přes kilometr. Takže za dvě a půl hodiny bylo všech 29 týmů + přípravky odbaveno. 

Plni očekávání jsme postávali v prostorách startu a cíle a vítali naše dorůžova udýchané hrdiny. Vzhledem k pozdním hodinám se ani při této soutěži nevyhlašují výsledky na místě, ale to nám dobrou náladu nesebralo. Energie našim soptíkům vydržela i během tradičního opékání buřtů. Nezbývalo, než se sbalit a vyrazit směr vyhřáté postele. 

V pondělí se konala schůze ORM, kde byly vyhlášeny výsledky z této soutěže. A zase jsme pokořili jednu výzvu, vyhráli jsme nejnáročnější 5ti členné týmy!! Láďa, Sára, Míša, Áňa H., Tomáš (24) byly v součtu trestných bodů a rychlého běžeckého času nejlepší mezi dvanácti týmy. Na krásném 5. místě jsme přivítali druhou naší pětici (20). 

Mezi čtyřčlennými týmy, kterých bylo čtrnáct, jsme brali páté (17), deváte (29) a desáté (26) místo. V tříčlenných týmech jsme zastoupení neměli. 

Velká gratulace všem našim snaživým soptíkům.

účast:

tým č. 24: Láďa, Sára, Míša, Tomáš, Áňa H.

tým č. 20: Eliška, Váša U., Verča B., Krista, Máňa S.

tým č. 17: Nelly, Matěj, Adrianka, Anička P.

tým č. 26: Štěpán, Jessica, Kuba, Adélka

tým č. 29: Máňa P., Kája, Andrejka, Váša N. 

trenéři: Bára, Jana, Jirka, Luba (rozhodčí)


Pexeso + uzle v Mirošově

2.3.2019

Podruhé jsme se zúčastnili doplňkové hasičské soutěže v programu sezóny 2018/2019, a to Pexesa a uzlování v Mirošově. 

V počtu 13ti dětí a 4 dospělých jsme jeli prodat intenzivnější přípravu než v loňském ročníku. Pexeso si měly děti potrénovat spíše v domácím prostředí a v početném poli mladých hasičů jsme nedoufali v přední umístění, což se i letos potvrdilo. Zato v uzlování jsme cítili, že by to mohlo dopadnou lépe než loni. 

A že dopadlo!!! Neměli jsme ani připravené foťáky, nohy složené v úlevové pozici a k našemu překvapení při vyhlašování nejlepších jednotlivců v uzlování zaznělo jméno Ladislav Král. Nejen nám, ale i samotnému Láďovi přinesl tento úspěch velkou radost! Ovšem to jsme ještě netušili, že za tým se umístí náš starší kolektiv ve složení: Nelly, Láďa, Sára, Eliška a Vašek U, a to na krásném 2. místě! 

Letošní Pexeso nám tedy přineslo překvapivou radost. 

účastníci: Eliška, Láďa, Sára, Nelly, Vašek U., Adélka, Kája, Krista, Adrianka, Anetka, Dominik, Nikolas, Váša N.

trenéři: Bára, Jana, Jirka, Luba (rozhodčí)

Třetí Vánoční stezka + noc v hasičárně

15.12.2018

Stává se milou tradicí, tentokrát již potřetí, že v prosinci na závěr kalendářního roku odměňujeme naše soptíky soutěžní večerní Vánoční stezkou. Loni jsme navíc přidali dobrodružné přespání v hasičské zbrojnici, které ani letos nemohlo v programu chybět.

Oficiální program začal po třetí hodině odpoledne, kdy nám rodiče své děti vozili do hasičárny. Po krátké aklimatizaci jsme rozdali svačinky v podobě cukroví, napečených sladkostí, ovoce atp. Děti se rychle zabavily samy (fotbálek, stolní hry, diskotéka) a úderem páté jsme se začali připravovat na samotnou stezku. Soptíci byli opět rozděleni do soutěžních týmů, kterým vymysleli originální jména. Mezi disciplínami, které musel každý tým splnit nechybělo uzlování, vědomostní otázky, bludiště a štafetový běh. Tentokrát nebylo důležité, kdo vyhrál, ale že jsme během stezky nezmrzli a dobře se bavili. A jak to tak bývá, kdo si hraje nezlobí a tak i nás během toho, co jsme byli pryč, navštívil Ježíšek. Kalendáře sestavené z našich úspěchů a stylové čepice udělaly dětem radost. Poté jsme se všichni doslova vrhli na vytuněnou gulášovou polévku a mohla začít volná zábava s diskotékou, židličkovanou aj. A stejně tak jako v loňském roce, i letos se dětem nechtělo do spacáků. Ovšem ustlat pro 22 malých nocležníků není žádná maličkost a tak zazněl poslední song a rozbalilo se vše potřebné na spaní. Než i poslední sovička padla, trvalo opravdu dlouho, a tak Jirka vzal ty nejodvážnější ještě na noční stezku odvahy. Poté jsme se ale všichni zavrtali a ráno ospale vstávali. Bohatá snídaně dodala energii. Začalo se s uklízením, tradičně chaotickým balením a sháněním všech zavazadel a postupným rozvozem dětí Scanií do náručí rodičů. 

Tak zase příští rok. ;-)

účastníci: Láďa, Váša U., Radek, Tomáš, Váša N., Eren, Štěpán, Kuba, Áňa H., Sára, Eliška, Míša, Máňa S., Anička P., Andrejka, Kája, Krista, Anetka, Nelly, Verča B., Verča T. a Adélka

Bára, Jana, Jirka a Luba

Okresní kolo hry Plamen 2018

 podzim - Týček

13.10.2018

Stejně jako loni nám při podzimním kole hry Plamen přálo mimořádně teplé počasí. Tentokrát jsme složili ještě o jeden tým více, a to rovnou pět. Dva týmy v kategorii mladších, dva ve starších a jeden mix tým. Bohužel jsme naše nováčky nemohli obléci do nových uniforem, jejichž ušití trvalo déle než bylo slíbeno. Také jsme den před soutěží přišli o černého koně Erena z důvodu angíny. Ale nic z toho nám nemohlo zabránit se těšit na první závod nové sezóny. 

Ráno jsme dorazili na místo mezi prvními, jak je ostatně naším dobrým zvykem a hned rozbalili naše útočiště. Luba s Jirkou K. opět dělali rozhodčí, a tak bylo na nás třech uhlídat všechny soptíky, aby byli včas připraveni k plnění štafety dvojic a závodu požární všestrannosti. Opět se nám nevyhnula drobná zaváhání, což k ostré soutěži bohužel někdy patří. Střelba se až na výjimky nedařila skoro všem týmům, ovšem dva naše v ní naopak překvapily. Před štafetou dvojic se nám lehce zranila Verča B., jejíž bota potkala hřebík. Ještě že měla za sebou alespoň těžší část závodu a tu druhou dala se ctí. Po doběhnutí všech účastníků jsme si opekli buřty a bohužel se nedočkali vyhlášení výsledků, jež by bylo, jak jsme se o pár dní později dozvěděli, sladkou tečkou na závěr hasičského dne. 

A jak že jsme dopadli?? V kategorii mladších jsme nenašli konkurenci (1. a 2. místo) a v kategorii starších se před nás dostalo jen družstvo z Volduch (2. a 3. místo). Mix tým skončil na krásném 9. místě. 

Tyto super výsledky jsou velkou výzvou pro jarní část, kde můžeme obhájit postup do krajského kola v kategorii mladších a starší se mohou o svůj postup velmi reálně poprat. 

mladší:

1.místo: Máňa P, Andrejka, Váša N., Krista, Běta

2.místo: Verča B, Verča T., Anetka, Kája a Adélka

9.místo: Naty, Kuba, Matěj, Dominik, Štěpán 

starší:

2.místo: Anička P., Radek, Tomáš, Fanda a Váša U.

3.místo: Eliška, Sára, Láďa, Áňa H., Míša

rozhodčí: Luba a Jirka K.

trenéři: Bára, Jana, Jirka S.

PS: Vzhledem k velkému počtu účastníků zájezdu jsme napečené provianty snědli v rekordním čase. :-)

Hasičský tábor Hracholusky 

30.8.-2.9.2018

Pro letošní rok hasičského tábora jsme zvolili lokalitu přehrady Hracholusky, kemp v blízkosti obce Pňovany - klidný penzion Pohoda na Radosti.

Nejen že účastníků z řad dětí bylo asi dvakrát tolik, co před rokem, ale i program jsme pro ně vytvořili pestřejší a náročnější. Tento tábor měl prověřit znalosti, dovednosti a kondici našich dětí před novou sezónou, stmelit kolektiv po dlouhých prázdninách, umožnit rodičům si od svých ratolestí "odpočinout" a v neposlední řadě měl být odměnou za úspěšnou sezónu 2017/2018.

Celé léto jsme se hřáli díky tropickým teplotám, ale úderem termínu našeho tábora se nám počasí opět trošku pokazilo. I když nebylo po celé čtyři dny na koupání, k čemuž přehrada doslova vybízela, mohli jsme se alespoň naplno věnovat kondičnímu tréninku.

Ve čtvrtek po poledni jsme dobalili nezbytnou bagáž a začali se scházet před tradičním odjezdovým místem - mlečickou hasičárnou. Po nalodění se natěšení vydali směr Hracholusky. Cesta nám rychle utíkala i proto, že jsme hned po příjezdu měli v plánu navštívit místní vodní záchranáře, za kterými jsme museli ovšem oklikou na druhý břeh. Šestičlenný tým této nově zrekonstruované záchranné stanice se nám plně věnoval. Nejen že jsme si mohli prohlédnou veškeré vybavení stanice, ale i zakotvené čluny a přistavenou sanitku. Záchranáři nám prohlídku doplnili podrobným výkladem a na závěr jako zpestření předvedli i ostrý výjezd.

Poté následoval přesun do kempu, vybalování lodních kufrů a rozdělení účastník do soutěžních týmů. Celkem pět dospělých patronů dostalo přiděleno spravedlivý počet oveček, kterým bylo po celou dobu pobytu například hodnoceno: úklid, trénink, ale i mimořádné zásluhy.

Před setměním jsme se ještě na seznámenou byli podívat kolem přehrady. Pak už nás čekala nezbytná večerka, abychom mohli ráno plní energie absolvovat tréninkový program.

Po rozcvičce jsme hned začali se střelbou ze vzduchovky dle tradičního dělení na mladší a starší. Pokud jedni stříleli, druzí hráli v kempu na hřišti vybíjenou či "hekací" tenis. Po obědě nás čekal nejnáročnější výlet na sedm kilometrů vzdálenou zříceninu hradu Buben. Počasí nám přálo, a tak jsme si mohli cestu tam zpestřit hasičskými úkoly (buzola, značky, teorie), které se taktéž započítávaly do celkového hodnocení týmů. Po příchodu na zříceninu jsme se pro jistotu i tady porozhlédli, jestli tu není schovaný poklad. A našli jsme ho!! Na památku si i letos každý z účastníků odvezl placku s motivem tábora. Po krátkém odpočinku a společném fotografování jsme rychle spěchali na vlak, kterým jsme si o pár kilometrů zkrátili cestu k plným talířům.

Po vydatné stravě následoval volný program. Před večerkou jsme i pro tento den měli v repertoáru stále více populární pohádky na dobrou noc.

Sobotní ranní program zahájila opět rozcvička s kondičním během a hned na to jsme protočili mladší se staršími na uzlech a štafetě dvojic. Díky letnímu suchu a hlavně opravám železničního mostu byla již v době našeho příjezdu přehrada upuštěna o několik metrů, proto jsme mohli trať pohodlně vyznačit na písčité pláži, která by byla za normálních okolností zalitá vodou.

Po obědě jsme s napětím očekávali, zda nám bude pršet na vyjížďku parníkem. Vzhledem k tomu, že byl zastřešený, nám dešťová přeháňka nevadila. Po návratu na ubytování jsme volný večer dětem zpestřili krátkou soutěží pro dospěláky - patrony svých týmů, opět přičtené do celkového bodování. Zlatým hřebem závěrečného večera byla diskotéka na přání. Díky zapůjčené aparatuře a soukromému patru jsme si jí všichni naplno užili a nechtělo se nám ani do postelí. Ráno jsme nikomu neodpustili závěrečnou rozcvičku, asi nejnáročnější se všech a poté následovalo vyhodnocení a odměňování soutěžních týmů. Zabalit takovou bagáž trvalo pochopitelně déle, než její vybalení, a tak jsme nechali děti rozloučit se s letošním táborem pozvolna. Po závěrečném obědě jsme vyrazili vstříc domovu. Unavení, ale s dobrým pocitem, že se to letos zase povedlo. A jak!! A kam příště??

Závěrem bychom chtěli poděkovat rodičům za spolupráci, sponzorům, SDH Zvíkovec za spoludopravu, majitelům penzionu Pohoda na Radosti za skvělý servis a dětem za disciplínu.

účastníci zájezdu:

Áňa Hlavačková, Eli Töröšová, Láďa Král, Sára Mašková, Míša Pazáková, Tomáš Somr, Kuba Drábek, Nelly Meszárošová, Máňa Procházková, Eren Redzhebov, Adélka Slapničková, Verča Buštová, Váša Uher, Krista Staňková, Klárka a Šárka Chmelířovi, Anička Procházková, Dominik Boguský a Jiřík Krupička ml.

Za trenérský tým

Bára Smíšková, Jana Pitnerová , Jirka Svejkovský, Luba Chrz a Jirka Krupička

Brigáda - natírání překážek

13.8.2018

Přes letošní prázdniny jsme měli co se týče programu jen dvě naplánované akce... Odměna za sezónu 2017/2018 - hasičský tábor objednaný na poslední dny prázdnin a pak údržba překážek.

Protože jsme o naše nářadí nechtěli přijít, bylo nutné je alespoň obrousit a natřít. 

Tato akce byla pro děti dobrovolná, a tak jsme byli rádi za každého pomocníka, který se se štětcem a smirkovým papírem v ruce zúčastnil.

Krajské kolo hry Plamen 2018 - Klatovy

8.-10.6.2018

Protože se nám na okresním kole hry Plamen letos velmi dařilo, měli jsme tu čest reprezentovat náš okres na krajském kole hry Plamen v Klatovech, a to v kategorii mladších. Starší soptíky reprezentovali naši spřátelení kolegové z Mirošova.

Během čtrnácti dnů jsme tak museli dopilovat obě části hry Plamen, protože krajské kolo se sestává z podzimního i jarního kola zároveň, a to ve dvou dnech. Výhled počasí sliboval na tento víkend horko s možnými bouřkami. Byli jsme rádi, že řádily všude kolem, ale do Klatov nakonec i přes všechny prognózy nedorazily.

Díky tomu, že Klatovy jsou od Mlečic přece jen dál, cestovali jsme na tuto soutěž již v předvečer jejího začátku, tedy v pátek. V poklidu jsme dorazili k místnímu atletickému stadionu, vybalili a ubytovali se v přilehlé ZŠ. Načatý večer jsme využili k procházce centrem města a večeři v jedné z místních pizzerií. Večerka byla tolerantněji nastavena vzhledem k novému prostředí a nervozitě z neznámého druhu závodů.

Ráno jsme ovšem byli plně připraveni podat výkon, který jsme si slibovali. I když z šesti plzeňských okresů se ten náš umísťuje pravidelně ve výsledkové listině na posledních místech, nechtěli jsme se vzdát bez boje. I naši kolegové z Mirošova šli do soutěže v podobném duchu, a tak jsme si po celou dobu soutěže pomáhali a hlasitě se podporovali, možná nejsrdečněji ze všech týmů.

První den byl vzhledem k programu velmi náročný. Absolvovali jsme 5 ze šesti disciplín, navíc přespolní běh až na úplný závěr a v kopcovitém terénu. Na neděli zbyl jen požární útok a běh jednotlivců, který do celkových výsledků nepromluvil a my jsme se ho vzhledem k nulovému tréninku nezúčastnili.

I když se z počátku ne vždy vše povedlo na jedničku, naši mladší reprezentanti mlečického hasičského sportu se postupně dostávali do závodního tempa. V chuti si pořádně zazávodit nám neubíral ani fakt, že konkurenční týmy mají lepší tréninkové podmínky a ve výkonosti nás značně převyšují.

V neděli na nás čekalo překvapení, návštěva našich starších soptíků, kteří nás přijeli i přes velké vedro a vetší vzdálenost lokace podpořit. I když nás jejich návštěva těšila, času nebylo nazbyt, a tak jsme se museli věnovat ještě nekončící soutěži a dát vše do pro nás poslední disciplíny - požárního útoku.

I když jsem tušili, a naši kolegové z Mirošova též, že tradici umístění našeho okresu neporušíme, měli jsme velkou radost z premiérového výkonu našich soptíků. Nic nevzdali a bojovali jako tým, což je vždycky to nejdůležitější. My, trenéři, jsme na ně opět mohli být náležitě hrdí.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem rodičům za součinnost, sponzorům, kolegům z Mirošova za podporu a OSH Klatovy za organizaci soutěže.

trenérský tým

Bára, Jana, Jirka a Luba

reprezentovali: Verča Buštová, Máňa Procházková, Kuba Drábek, Eren Redzhebov, Váša Uher, Máňa Svobodová, Ája Tyslová, Adélka Slapničková, Šárka Chmelířová, Krista Staňková

Okresní kolo Plamen - jaro - Dobřív

26.5.2018

Asi není těžké uhodnout, v čem se tyto dva snímky liší... Po dlouhé sezóně, mnoha trénincích a předstartovní nervozitě vezeme ZLATO a BRONZ!!! Mladší soptíci udrželi dobře rozehrané karty z podzimu a z 8 týmu odváží ten největší pohár a nejcennější medaile. Prakticky od startu soutěže vedli o parník a tak to i zůstalo i v cíli. 

Tým starších nastupoval do jarní části z pátého místa, a tak jej čekal nelehký úkol - pokořit mnohdy o dost starší soupeře. O první dvě místa se do poslední chvíle prala bezkonkurenční družstva Volduch a Mirošova, přičemž druhé jmenované bylo nakonec úspěšnější. Našim cílem bylo urvat bronz a nervozita před poslední disciplínou - útokem - by se dala krájet. Zvláště když jsme zjistili, že cenný kov se nehoupe nijak vysoko. Druhý pokus se našim povedl lépe, než ten první a bylo jasné, že oba naše týmy si placku odvezou! 

Všichni trenéři jsou na vás, naše děti, moooc pyšní!

Poděkování rodičům za součinnost, tradičním "kuchařkám" za napečené provianty a SDH Podmokly za dopravu.

A kdo že si došel pro cenné kovy??

mladší: 

Adéla Slapničková, Verča Buštová, Krista Staňková, Kuba Drábek, Eren Redzhebov, Máňa Svobodová, Máňa Procházková, Zdeňka Kučerová, Šárka Chmelířová a Ája Tyslová

starší: 

Naty Kučerová, Anna Procházková, Áňa Hlavačková, Fanda Nachtigall, Sára Mašková, Eliška Töröšová, Láďa Král, Míša Pazáková, Tomáš Somr a Radek Tysl

trenérky: Bára Chaloupková a Jana Pitnerová

rozhodčí: Luba Chrz a Jirka Krupička

výsledky: 

mladší: 1) Mlečice 10b, 2) Volduchy 26b, 3) Mirošov 27b, 4) Dobřív 27b, 5) Týček 32b, 6) Kříše 32b, 7) Osek 33b, 8) Kařez 61b

starší: 1) Mirošov 13b, 2) Volduchy 13b, 3) Mlečice 20b, 4) Kříše 28b, 5) Němčovice 30b, 6) Dobřív 44b, 7) Osek 46b, 8) Strašice 64b, 9) Kařez 70b

Noční soutěž Kařez 

28.4.2018

Tak jako vloni, i letos jsme se zúčastnili hasičské soutěže - nočního běhu, tentokrát v Kařeze. Přálo nám i počasí - nepršelo a bylo tepleji než minulý rok. 

Oproti loňsku jsme zdvojnásobili počet soutěžních týmů, a to na čtyři!! A protože s dvaceti dětmi je trošku složitější doprava, rádi jsme využili nabídky sousedního SDH Zvíkovec, které nám s transportem dětí ochotně vypomohlo. 

Soutěž měla zázemí, start i cíl u místní sokolovny, kde bylo dost vyžití pro naše soptíky, kteří si tak krátili čas před startem. Pochopitelně nám cestou a během čekání zase trochu vyhládlo, a tak právě dovezené plato luxusních palačinek nebo jiných proviantů bylo povoleným dopingem. Startovalo se ještě za šera. Nejdříve děti z přípravky, a pak konečně týmy mladších a starších žáků. Vzhledem k velkým rozestupům startovních čísel jsme si museli funkce rozdělit. Muži vypomáhali na trati jako rozhodčí, my ženy jsme kompletovaly týmy, aby včas odstartovaly. Po návratu prvního z nich se Bára ujala nekonečného opekání párků pro absolventy náročné trati. Po doběhnutí všech našich týmů, získání odměny, opečení všech párků, dojedení nafasovaných dobrot jsme mohli začít nahánět děti zpět do aut. Rozvoz proběhl bez problémů a jak děti, tak my jsme se těšili, že svá unavená těla složíme do postelí. 

Týmy:

č 4: Adélka, Dominik, Zdenička, Klárka, Verča

č. 7: Máňa P., Eren, Andrejka, Krista, Šárka

č. 17: Naty, Radek, Kuba, Tomáš, Máňa S.

č. 29: Eliška, Sára, Láďa, Míša, Áňa H.

rozhodčí: Luba, Jirka S., Jirka K.

trenérky: Bára a Jana

Poděkování všem těm, kteří se nám starají, aby nám nevyhládlo. :-)

Celkové výsledky brzy dodá OSH Rokycany. 

Nové kšiltovky od sponzora

4.4.2018

Díky rodině Meszárošových jsme obdrželi nové kšiltovky, které zaplatil sponzor UNICAM SYSTEM.

Děkujeme

Hasičské pexeso a uzle v Týčku

17.3.2018

Po zimní přestávce jsme se poprvé zúčastnili tradiční doplňkové soutěže našeho okresu - turnaje v pexesu a doplňkové soutěži ve vázání uzlů. 

Ačkoliv nejsme mezi ostatními žádní nováčci a se soutěžní atmosférou máme zkušenosti, nečekaně jsme poprvé pohořeli. 

Turnaj v pexesu byl rozdělen na dvě kategorie - mladší a starší. Ani v jedné se nikdo z našich neumístil na prvních třech místech, což bylo ostatně v takovém množství zúčastněných opravdu těžké a mnohdy hrála roli mezi úspěchem a neúspěchem navíc také náhoda.

Ovšem neúspěch ve vázání uzlů byl více než výmluvný. I když se tato soutěž do celkového hodnocení hry Plamen nezapočítává, byla pro náš tým zdviženým prstem a zároveň zdravou motivací do dalších soutěží.  

účastníci:

mladší:  Meszárošová N., Staňková K., Uher V., Slapničková A., Buštová V.

starší: Töröšová E., Hlavačková A., Král L., Pazáková M., Mašková S.

trenéři: Bára Chaloupková, Jana Pitnerová a Jirka Svejkovský

za naše SDH mezi rozhodčími: Luboš Chrz, Jirka Krupička

Vánoční hasičská stezka

16.-17.12.2017

V loňském roce jsme absolvovali Vánoční hasičskou stopovanou... A tak i letos jsme naše mladé hasiče nechtěli o poslední akci letošního roku ochudit. Cílem bylo pokud možno loňskou akci ještě trumfnout, což se, myslím, povedlo.

Pečlivé přípravy vrcholily ještě v den konání Vánoční hasičské stezky. Nedočkavé děti nám spolu se svými rodiči zavalily předsálí hasičské zbrojnice neskutečnou hromadou zavazadel. Protože počasí bylo mrazivé, zahřáli jsme děti hned po příjezdu horkým čajem a prvním chodem z našeho menu, sladkou roládou a chlebíčky od oslavenců Nelly a Kuby. Poté se již čekalo na tmu, což bylo podmínkou zahájení stezky. Mezitím jsme dětem nafoukli balónky a zahájili volnou zábavu (diskotéka, fotbálek), při které měly příležitost se dostatečně vyřádit, aby se pak později soustředily na pravidla samotné stezky.

Kolem páté večerní jsme omotáni veškerým teplým oblečením před vchodem hasičárny odstartovali dobrodružný program. Kluci, Jirka s Lubošem, měli na starosti schovávat svítící indicie a zapalovat svíčky na všech stanovištích tak, aby je děti nezpozorovaly. Protože jsme nevěděli, kam přesně vyrazit, bylo potřeba najít celkem pět svítících indicií s nápovědou osvětlených stanovišť a úkolů zároveň. Za každou disciplínu bylo ve hře pro každého vždy jeden či tři body, za nalezení indicie navíc další tři prémiové body. Ovšem kdo do kterého ze dvou týmů patří a pro koho své body sbírají se děti nedozvěděly. Cílem bylo utužit tým a zvyknout děti na to, co už jim doufáme není cizí... Že jsme i přes rozrůstající se počet stále jeden tým.

U Vánočního stromu jsme splnili první úkol, a to vědomostní disciplínu plnou zapeklitých otázek na hasičské téma. Dalšími dvěma úkoly jsme potrénovali na noční běh, který nás v příštím roce čeká... Házení míčky do basketbalového koše a granáty do ohniště byla dobrá improvizace a bylo vidět, že máme co zlepšovat, abychom mohli se zkušenější konkurencí bodovat. Ovšem poslední disciplína (štafetový běh s míčky), při které jsme rafinovaně rozdělili děti do čtyřech družstev, se vydařila. V sázce bylo deset bonusových bodů a tak bylo pořád o co hrát. I když stále naši soptíci nevěděli, do kterého týmu patří, snažili se i tak. Na závěr jsme ještě našli poslední indicii, ve které trošku tajemně stálo, že máme jít na místo, kde září hvězdy nejjasněji, odtud bude vidět cíl... A tak jsme se vydali za kostel na louku, kde zmatené děti hledaly další ozářené stanoviště. Ovšem hvězdy zářily jen na obloze v podobě ohňostroje, o který se postarali Jirka s Lubošem.

Pak už jsme celí promrzlí chvátali do hasičárny, kde přibyl vánoční stromeček. Děti byly ještě zmatené, protože vůbec netušily, do kterého ze dvou týmů patří a kdo vlastně vyhrál. A protože na stezce vydaly hodně energie, museli jsme večerní program zahájit večeří a až poté odtajnit vítěze stezky... Sice zvítězil tým Tatrovka před Avií, ale to nebylo v ten den podstatné. Podstatné pro nás trenéry a ve vzpomínkách i pro děti bylo, že jsme se sešli v plném počtu a zažili spoustu legrace a to nás ještě čekala večerní diskotéka s veselým focením, tradiční hrou s ubývajícími židlemi a dobrodružné přespání, ale nepředbíhejme, protože na naše děti čekalo ještě jedno překvapení...

I když dárky bývají často pod stromečkem, my jsme dopředu upozorňovali, že letošní rok byl pro nás co se týče výdajů náročný a dárkem je "jen" dnešní den. Kdyby jsme mohli popsat ty kamenné tváře a zklamání, které se v našich soptících odehrávalo... Ovšem to bychom nebyli my, abychom v poslední chvíli nepřekvapili. Dárky byly se stromečkem bezpečně spojeny dlouhým provázkem a ukryty ve vedlejší místnosti. Tohle když se rozkřiklo, nemohli jsme ani jednoho hasiče udržet. Batohy s párty skleničkami udělaly velkou radost a večer mohl spontánně pokračovat dál. A že to byl dlouhý večer!!

Po raním probuzení jsme museli to naše tábořiště začít trošku poklízet a po snídani se pozvolna připravovat na transport domů.

Na závěr bychom chtěli poděkovat již tradičně štědrým maminkám, které nás zásobily pochutinami a všem rodičům za součinnost. I když jste nemohli být s námi, vězte, že jsme si to všichni opravdu užili.  

Hra Plamen - podzimní kolo - Dobřív

14.10.2017

Konečně jsme absolvovali všechna kola hry Plamen! V nové sezóně 2017/2018 jsme absolvovali její první část, podzimní kolo, sestávající se ze závodu požární všestrannosti a ze štafety dvojic. Vybaveni novými uniformami, sladkým i slaným dopingem, v nebývale teplém počasí jsme znovu okusili závodní atmosféru. Loni jsme na této části soutěže chyběli, a tak byla očekávaní veliká... Jako nejpočetnější SDH jsme složili hned dva týmy starších a dva mladších soptíků. Ani při tomto startu jsme se nevyvarovali drobným zaváháním. Ovšem všechny pětky nás, trenéry, překvapily svým kvalitním výkonem. Až nečekaně jsme nasadili vysokou laťku pro jarní část a všechny děti si navíc soutěž maximálně užily. Jedinou kaňkou na celém programu byla absence závěrečného vyhodnocení, které by obzvlášť pro naše SDH chutnalo sladce.

Mlečice ml. 1: Šárka, Maruška P., Eren, Andrejka, Adélka (1. místo z 12. družstev)

Mlečice ml. 2: Klárka, Nelly, Verča, Vašík, Kristýnka (8. místo z 12. družstev)

Mlečice st. 1: Sára, Eliška, Láďa, Anička H., Míša    (5. místo z 13. družstev)

Mlečice st. 2.: Tomáš, Kuba, Natálka, Maruška S., Anička P. (6. místo z 13. družstev)

Hasičský tábor Bujesily

1.-3.9.2017

Na konec prázdnin jsme naplánovali odměnu pro naše nejpilnější hasiče, a to třídenní tábor v chatce poblíž Bujesil. Přípravy na tento vrchol a závěr sezóny 2016/2017 nám kazila snad jen předpověď počasí, která byla vzhledem k teplému létu nepříznivá...

Nenechali jsme se odradit a v počtu deseti dětí, čtyřech dospělých, zdravotnice a dvou psů jsme v uplakaném pátečním odpoledni vyrazili směr chata.

Jako první jsme ubytovali děti a rozdělili postele. Bára a já jsme se postaraly o svačinu a teplý čaj, který rozehřál tuhnoucí končetiny. Muži, Jirka a Luboš, se postarali o technické zázemí. Jelikož jsme měli trošku polní podmínky, bez tekoucí vody, elektřiny a jen s minimálním osvětlením, čekaly nás dny plné improvizace.

Děti, které se obešly bez moderní techniky ani nevnímaly, jak hodiny plynnou. Jediné, v čem měly přehled byl denní program a jídelníček, pochopitelně.

První úkol, při kterém jsme intenzivněji zapojili děti byl sběr dřeva na večerní táborák. Nepřímo se tak podílely na přípravě večeře. Vzhledem k času jsme totiž opekli buřty, klobásy či párky. A znovu se prolévali hřejícím čajem. Uspat hasiče plné očekávání byl oříšek, ale nakonec padl i ten poslední narušitel a údolí Berounky ztichlo.

Našim ponocovalům jsme ovšem neodpustili budíček, a to hned v sedm ráno. Následovala rozcvička a poté sice omezená, ale důsledná hygiena. K snídani se podávaly napečené dobroty našich trenérek či maminek a namazané chleby čtyřech druhů. Bylo zkrátka třeba se posilnit před dopoledním programem, jenž měl být zároveň přípravou na jednu z disciplín podzimního kola hry Plamen. 

Střelba ze vzduchovky bavila všechny zúčastněné. Nejlepším střelcem byl vyhlášen Kuba Drábek, který hned na první pokus sundal všechny tři špalíčky a i poté udržel kvalitu střelby nečekaně vysoko. Mezitím, co se muži starali o naše střelce jsme s Bárou už tančily v kuchyni a chystaly omáčku na špagety. Podle toho, že děti vždy u jídla mlčely a vzorně jedly lze soudit, že jim připravené menu opravdu chutnalo. Chvíli na slehnutí vydatného oběda vystřídalo rozdělení svačinek a pak hurá na výlet.

Vzhledem k tomu, že jsme předem neprozradili, kam vlastně vyrážíme, byl pochod na Krašov překvapením. Počasí nám tentokrát přálo, a i když na druhé straně řeky popustilo uzdu fantazie, nás nechalo v suchu. I díky tomu jsme nemuseli pospíchat a užili si nádherné výhledy z hradeb této dnes již zříceniny. A jak to tak bývá, na každém správném hradě se nachází poklad, tentokrát v podobě originálních placek, které si děti hned hrdě připnuly. Cestou zpátky jsme improvizačně zařadili vědomostní test z historie a hasičiny, jejž vyhrál Eren Redzhebov. Na závěr výletu jsme si ještě vyzkoušeli, jestli děti přes prázdniny nezapomněly ovládat buzolu a bylo vidět, že některé mírně tápaly... 

Pak už jsme spěchali do tábora, kde nás poctil svou návštěvou mlečický hasič Pavel, který jako první vyzkoušel sílu našich soptíků. Přetahování lanem byla doplňková disciplína před večeří, ale nakonec i u ní se zažilo spousta legrace a emotivního fandění. Po takovém sportovním výhonu nebyl div, že gulášovka mizela z talířů doslova před očima. Abychom se s Bárou mohly brzy přidat k večernímu programu, poslaly jsme na utírání nádobí již osvědčené pomocnice Elišku se Sárou. Jen na vysvětlenou... utírání nádobí a pomoc v kuchyni bylo totiž trestem za menší přestupky, ale některé děti tuto službu vykonávaly zcela dobrovolně. 

U táboráku jsme zažili i dojemné až smutné chvilky, a to proto, že náš tým musí opustit jeden z nejvšestrannějších mladých mlečických hasičů, Eren Redzhebov. Taková chvíle si žádala přípitek v podobě dětského šampaňského. Předaný pamětní list byl až symbolicky provlhlý říčním ovzduším, a tak jsme naše slzičky, které jsme měli všichni na krajíčku, utírali do rukávů... Abychom rozbili tuto smutnou chvilku, spontánně jsme začali hrát tichou poštu, jež nečekaně rozpoutala salvy smíchu.

A protože se sliby mají plnit, musel Jirka připravit noční bojovku a některé děti překonat svůj strach. Zúčastnily se nakonec všechny, některé opakovaně a bez baterky. I přes tyto emotivní zážitky bylo na rozdíl od pátku snadnější zahnat děti do spacáků. Netrvalo ani dlouho a chrněla celá chata.

Ráno nás čekal totožný program: budíček - rozcvička - hygiena - snídaně. Jako bonus ještě v pozdních večerních hodinách Jirka připravil brambory pečené v alobalu, které díky žhavému popelu vydržely teplé až do snídaně. Pak už nastala doba balení, úklidu a odjezdu. I když byl pobyt krátký, zážitků si vezly děti domů spoustu a i beze slov jiskřičky v jejich očích prozrazovaly, že se tábor skutečně povedl. My dospělí jsme nejvíc toužili po očistné lázni a k početným zážitkům jsme si navíc odvezli originální přezdívky: Bára - Želatinka, Jana - Rosolinka, Jirka - Žvejkal, Luboš - Lubo. Raději nepátrejte po významu těchto slov. :-)

Na závěr bychom chtěli poděkovat:

  • všem rodičům za součinnost a sponzorské dary

  • dětem za poslušnost a příjemně strávené chvilky

  • všem dospělým účastníkům tábora za veškerou pomoc a součinnost

Na brzkou shledanou

Za SDH Mlečice Jana Pitnerová

Výročí SDH Chlum

26.8.2017

Hned týden po výročí v Podmoklech jsme nemohli chybět na obdobné akci v obci Chlum. Ochuzeni o Erena, Kubu a Marušku S., naopak posilněni o Sáru jsme předvedli požární útok. Díky tropickému počasí se děti mohly osvěžit v proudech vody a kdyby nedošla, jsou tam snad ještě teď. Dospělí měli na programu závod ručních stříkaček. Vzhledem k tomu, že se téměř všichni dospělí mlečičtí hasiči účastnili zátahu na právě oženěného hasiče Michala Koláře a jejich příjezd byl nejistý, spontánně vznikl nápad, že složíme tým z trenérek a maminek našich malých hasičů. A jak to dopadlo? Obsadily jsme třetí místo před dvěma mužskými týmy! Počasí i program se nadmíru vyvedly, krásně strávené sobotní odpoledne v přátelské a pohodové atmosféře. 

Výročí SDH Podmokly

19.8.2017

Prvním naším setkáním po dvouměsíční pauze bylo výročí SDH Podmokly. Účast na této akci byla pro nás samozřejmostí nejen proto, že hned pět členů mladých hasičů pochází z této sousední vesnice. Po slavnostním průvodu a křtu nového vozidla se přistoupilo k doprovodnému programu, který nejmladší členi SDH Mlečice významně obohatili. Nejprve předvedli štafetu 4x60, poté štafetu dvojic a na závěr královskou disciplínu, útok. Na to, že děti od poslední soutěže vůbec netrénovaly, nikde významněji nezaváhaly. A největší radost nám udělala Míša Pazáková, která celý rok odolávala našemu přemlouvání, až nakonec právě na této akci přišla sama a zatoužila být členkou soutěžního týmu. 

Hasičská stopovaná aneb po stopách truhly poustevníka

14.6.2017

S hasičským kroužkem jsme se dnes rozloučili hledáním truhly poustevníka v mlečických lesích. Obsah truhly byl až do konce opředen tajemstvím, o to víc byly děti namotivované. Aby to neměly tak lehké, samo sebou jsme jim cestu "ztížili" hasičskými úkoly...

Na samotném začátku jsme dvanáct účastníků nalosovali do tří týmů, které mezi sebou soupěřili o celkové prvenství. 

tým zelený: Krystina Beidaková, Michalela Pazáková, Veronika Buštová, Maruška Procházková

tým červený: Eliška Töröšová, Maruška Svobodová, Sára Mašková, Zdenička Kučerová

tým žlutý: Adélka Slapničková, Eren Redzhebov, Láďa Král, Kuba Drábek

Poté jsme se vydali na trasu dlouhou cca 3 km, kde na naše soptíky čekalo 5 úkolů + 2 bonusové a samotné hledání truhly. 

První z disciplín se nacházela v prostorách mlečických nádrží. Tam měly děli za úkol obléknout hasiče k zásahu. Oblečení/výstroj byla ukryta na lístečcích poschovávaných v okolí. Ten tým, který jako první našel všechnu výstroj a zároveň vyloučil chyták, byl ohodnocen třemi body (další po 2 a 1 bodu). 

Další disciplína byla rychlovka na bystrost. Najít alespoň 4 rozdíly na obrázku bylo opravdu o vteřinách. 

Třetí disciplína prověřila znalosti hasebních látek a prostředků, když měly týmy uhasit tři požáry správnou hasební látkou z pěti možných. A i do třetice byl nejrychlejší červený tým. 

Čtvrtá disciplína byla práce pro jednoho člena z každé skupiny. Pomocí buzoly měl určit, na jaké světové straně se nachází vyznačený bod v barvách jejich týmu. Ze začátku byla orientace oříškem, ale nakonec se všichni tři dobrovolníci dobrali správného výsledku. Ostatní se doslova prali o bonusový bod, který mohli získat tím, že našli ztracenou mapu pokladu. Červený tým opět nezaváhal... 

Poslední znalostní disciplínou bylo nalezení vybavení štafety 4x60, jež bylo ukryto na lístečcích na okraji lesa. Každý tým měl tedy za úkol najít čtyři obálky, a po jejich rozbalení správně určit, jak jdou překážky za sebou. Tentokrát zazářil žlutý tým. 

To už jsme zvídavé děti nemohli zastavit a ty se jaly dle mapy hledat truhlu poustevníka. Zanedlouho jsme jí společnými silami našli, jenže její obsah byl zamčený a najít klíč znamenalo získat pro svůj tým rovné tři bonusové body a pro celý kolektiv obsah truhly. Bystré oko měl nakonec Jakub z týmu žlutých a ještě tak vyhodnocení výsledků zdramatizoval. Nakonec ale dominantní červený tým zvítězil o jediný bod před žlutým, s odstupem za nimi třetí místo obsadil tým zelených. O poklad v truhle jsme se spravedlivě podělili a v horkém počasí byla objednaná zmrzlina s dovozem až k nalezenému pokladu příjemným bonusem. 

Okresní kolo Plamen Břasy

jarní část - 27.5.2017


A je to tu! Poprvé naostro ukážeme, co jsme celý rok pilovali. Noční běh v Dobřívě pro nás znamenal vyzkoušet si závodní atmosféru, ale teprve jarní kolo Plamen nás skutečně prověří... Hned na úvod jsme získali penalizaci za neúčast v podzimní části kola Plamen, a to poslední místa ze dvou disciplín (10. misto +10 a 4. místo +4 body). Na vítězství si sáhne jen to družstvo, které bude mít bodů nejméně. Naši bojovníci se handicapem nenechali odradit a již od rána nám dělali radost. Prvenství vybojovali hned ve třech disciplínách (+1+1+1) ze čtyř možných. V konečném součtu s 19ti body jsme brali stříbrné medaile! 

výsledky:

https://www.oshrokycany.cz/0_prilohy/.jpg

Okrsek Mlečice - předváděcí akce

20.5.2017

Týden před naší hlavní soutěží se děti postaraly o ukázku natrénovaných disciplín hry Plamen při Okrskové soutěži v Mlečicích. 

Byla to jedinečná příležitost pro všechny rodiče, vidět své ratolesti v akci tak blízko domoviny. Opět jsme mohli všechny děti chválit. Za bouřlivých ovací všech přítomných vystřihly štafety požárních dvojic, štafety 4x60 a požární toky. Na závěr děti obdržely malou odměnu v podobě občerstvení. Tečkou programu byla k radosti těch nejmenších pěna od SDH Zvíkovec.

Noční běh Dobřív

22.4.2017

Naše první ostrá soutěž. Jedná se o doplňkovou soutěž celého ročníku soutěže Plamen. Děti se popraly s nervozitou i tmou skvěle. Jedinou mezerou v našem výkonu byly hody na cíl, ať už granátem, tak míčkem. Tam děti nasbíraly dost trestných. Běh i další disciplýny byly bez větších problémů. Celkově se účastnilo 28 týmu po 4-5ti účastnících. Nutno dodat, že naši zelenáči měli na trati konkurenty ve věku od 6-15ti let, tzn. nešlo pochopitelně ani tak o výsledek, ale o účast samotnou.

Složení týmů:

č.5: Ladislav Král, Nelly Meszárošová, Natálie Kučerová, Marie Procházková, Veronika Buštová

č.17: Eliška Töröšová, Adéla Slapničková, Eren Redzhebov, Sára Mašková, Marie Svobodová

umístění: č. 5 - 11. místo, č. 17 - 23. místo